czwartek, 3 grudnia 2015

10 korzyści zdrowotnych jodu dla Twojej tarczycy i ogólnego zdrowia.

Jod to pierwiastek śladowy, czyli substancja, której potrzebujemy w bardzo małej ilości. Ciało nie produkuje go samodzielnie i dlatego musimy go dostarczać z innych źródeł. Jeśli masz cały czas zbyt niski poziom jodu, może powodować to jego niedobór. Oznacza to, że znacznie wzrasta u Ciebie ryzyko zachorowania na różne choroby.

Oto kilka powodów, dla których warto stosować jod:


1. Jod wspiera funkcje poznawcze.
Badania potwierdzają, że niedobór jodu jest powiązany z pojawieniem się różnych zaburzeń poznawczych, a jego uzupełnienie w diecie znacznie poprawia stan chorego. Aby zachować pełną sprawność umysłową, powinieneś regularnie stosować odpowiednią dawkę jodu. Jeśli uważasz, że nie wykorzystujesz w pełni swoich możliwości umysłowych, powinieneś zbadać poziom jodu w organizmie.

2. Hamowanie działania fluoru
Przyjmowanie odpowiedniej dawki jodu sprawia, że możesz pozbyć się toksycznego działania fluoru. Fluor to pierwiastek, który odkłada się w organizmie wraz z biegiem czasu, ale jeśli przyjmujesz odpowiednią dawkę jodu, ten proces następuje wolniej. Unikając jego przyjmowania, narażasz się w większym stopniu na kumulowanie jodu w organach.

3. Poprawienie metabolizmu
Twoja tarczyca jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na metabolizm organizmu. Jeśli masz niski poziom jodu, znacznie wzrasta u Ciebie ryzyko niedoczynności tarczycy i spowolnienia całego metabolizmu. Jeśli przyjmujesz odpowiednią ilość jodu, Twój metabolizm przyśpiesza. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie swojego poziomu jodu w organizmie i przyjmowanie go w formie tabletek tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

4. Ochrona tarczycy
Nasz organizm jest codziennie bombardowany przez wolne rodniki. Atakują one cały organizm, w tym delikatną tarczycę, prowadząc do zaburzeń jej pracy. Prawidłowy poziom jodu chroni ją przed zniszczeniem. Jeśli w Twojej diecie brakuje jodu, z czasem może to doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych.


5. Prawidłowy poziom hormonów
Jod to substancja, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonów. Dzieje się tak dlatego, że wspomaga on funkcjonowanie tarczycy, jednego z najważniejszych gruczołów wydzielniczych. Dzięki temu można także zwiększyć swoje libido. U niektórych osób problemy z niedoborem jodu trwają przez wiele miesięcy i trudno jest poznać ich prawdziwą przyczynę.

6. Zdrowie włosów
Odpowiedni poziom jodu jest konieczny do zachowania zdrowia włosów i ich szybkiego wzrostu. Nie spodziewaj się jednak, że jeśli zaczniesz przyjmować go w dużych ilościach, urośnie Ci od razu bujna czupryna. Wypadanie włosów powinno Ci zasugerować, że cierpisz na niedobór jodu. Włosy mogą wypadać także z innego powodu, na przykład niedoboru witaminy H lub innych pierwiastków śladowych.

7. Zwiększenie poziomu energii
Jeśli masz zbyt niski poziom jodu w organizmie, może to objawiać się ciągłym zmęczeniem. Jod wspiera funkcję tarczycy, a to ona właśnie odpowiada za to, jak się czujesz i czy jesteś gotowy do pracy, czy też cały czas myślisz o odpoczynku. Bardzo mało mówi się o tym, że jod działa znacznie korzystniej na organizm niż kawa i inne używki i dlatego warto go stosować.

8. Ochrona przed promieniowaniem
Jedną z tych zalet jodu, której raczej nie chce doświadczać nikt z nas, jest to, że chroni przed promieniowaniem. Jego działanie wykorzystano między innymi podczas awarii w Fukushimie, a władze polskie zalecały stosowanie roztworu jodu (płynu Lugola) po katastrofie w Czarnobylu. Zdania naukowców na temat działania tego preparatu są podzielone, głównie dlatego, że jest on pomocny tylko przy poważnym napromieniowaniu, do jakiego nie doszło wtedy w Polsce. 

9. Ochrona przed patogenami
Jod to jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków, który szybko radzi sobie z różnymi patogenami. Wiele osób boi się przyjmowania zwykłych antybiotyków, ponieważ zabijają one zarówno dobre, jak i złe bakterie, prowadząc następnie do szybkiego rozwoju grzybicy. Jod ma równie silne działanie, ale nie niszczy zdrowych bakterii, które są potrzebne naszemu organizmowi. Roztwór jodu zawieszony w glicerynie to bardzo dobry preparat recepturowy na gardło. 

10. Ochrona przed nowotworami
Jod ma jeszcze jedno ciekawe działanie - niszczy bakterie, które mogą prowadzić do powstania nowotworów. Z tego powodu, jeśli jesteś u lekarza, powinieneś poprosić go o sprawdzenie, czy masz odpowiedni poziom jodu i innych minerałów. Trudno jest poradzić sobie z dolegliwościami, gdy nie wiesz, jakich minerałów Ci brakuje, a jakich masz zbyt dużo.
Wiele osób nie przykłada uwagi do tego, jaki ma poziom jodu i żyje tak przez wiele lat. Odkrycie tego, że brakuje nam jodu w organizmie i uzupełnienie tego składnika, może stać się rewolucją w naszym życiu.

W jakiej formie najlepiej przyjmować jod?
Warto wspomnieć o tym, że w Polsce na niedobór jodu cierpi większość osób. Problem jest najbardziej nasilony w rejonie Karpat, gdzie rozpoczęto jodowanie soli z powodu częstego występowania wola w roku 1935. Po zakończeniu drugiej wojny światowej zaprzestano jodowania, by wrócić do niego od roku 1989. W 1996 roku wprowadzono zakaz sprzedaży soli, która nie zawiera jodu. Potwierdzono także, że sól jodowana stosowana w normalnych dawkach, nie powoduje żadnych objawów ubocznych.
Warto zwrócić uwagę na to, że sól kamienna nieoczyszczana, sól himalajska i morska, zawiera jod naturalnie i dlatego joduje się tylko zwykłą sól.
Pamiętaj o tym, że nadmiar soli jest szkodliwy i jod łatwiej jest uzupełniać za pomocą odpowiednich preparatów. Bardzo dobry preparat z jodem kupisz w naszym sklepie.

Jod znajdziesz także w rybach morskich, owocach morza i wodorostach (które goszczą na naszych stołach bardzo rzadko). Możesz także popijać herbatę z morszczynu. Pewne ilości tego pierwiastka znajdziesz w tranie, ziarnach zbóż, ziemniakach i marchwi, ale jeśli rosły one na wyjałowionej glebie, zawartość jodu będzie bardzo mała.

3 komentarze: