środa, 22 maja 2013

Amigdalina (witamina B17) w leczeniu i profilaktyce chorób nowotworowych

Artykuł o amigdalinie zamieszczamy na naszym blogu nie, dlatego aby zachęcać pacjentów do tej metody walki z nowotworem. Naszym celem jest rzeczowe zebranie informacji za i przeciw stosowaniu witaminy B17.
Jednym z faktów przemawiających za zastosowaniem amigdaliny w walce z chorobą nowotworową jest bardzo duże zapotrzebowanie na pestki moreli, jakie, na co dzień odnotowujemy w naszych sklepach zielarskich. Pacjenci z chorobą nowotworową często wymieniają się z nami opiniami na temat działania witaminy B17. Wbrew wszystkim przeciwnikom amigdaliny, pula zadowolonych pacjentów jest bardzo duża.

        
                                                                               

*        jedna cząsteczka cyjanku,


*        jedna cząsteczka benzaldehydu


*        dwie cząsteczki glukozy 

Amigdalina występuje naturalnie w ponad 1200 roślinach m.in. w:

* Pestkach i nasionach owoców: jabłek, moreli, wiśni, nektaryn, brzoskwiń, śliwek
*    Fasolach, bobie, ciecierzycy, fasoli mun
*    Orzeszkach: nerkowce, macadamia,  gorzkich migdałach
*    Jagodach: niemal wszystkie dzikie jagody, jeżynie, żurawinie, aronii
*     Nasionach: lnu, sezamu
*     Ziarnach zbóż: owsa, jęczmienia, brązowego ryżu, gryki, kasz
Największa jej ilość znajduje się w jądrach pestki moreli, gorzkich migdałach oraz pestkach jabłek.

Wśród pacjentów, którzy pytają o produkty bogate w amigdalinę istnieje duża obawa o toksyczne działanie cyjanku, który wchodzi w skład opisywanej substancji. Postaramy się w jak najprostszy sposób wyjaśnić mechanizm działania witaminy B17.

Aby cyjanek mógł stać się niebezpieczny trzeba „otworzyć molekułę” a dokonać tego może tylko jeden enzym – beta-glukozydaza. Jest on obecny w całym ludzkim organizmie w niewielkich ilościach z tym, że jego ilość wzrasta 100-krotnie w siedliskach nowotworu złośliwego. Cyjanek jest uwalniany w miejscach, w których znajduje się nowotwór i niszczy komórki rakowe. Podczas rozkładu uwalniany jest także benzaldehyd, który nie pozostaje obojętny dla komórek rakowych. Oba te związki działają synergicznie, ich aktywność wzrasta 100-krotnie w porównaniu do działania każdego z osobna. Powstaje pytanie czy oba te związki nie są toksyczne dla pozostałych komórek organizmu? Odpowiedź brzmi nie, inny enzym –rodantaza, który jest obecny w znacznie wyższych stężeniach w komórkach niż beta-gluozydaza, rozkłada i przetwarza cyjanek jak i benzaldehyd w produkty korzystne dla zdrowia. W komórkach nowotworowych brak jest rodantazy, co sprawia, iż są one niszczone przez cyjanek i benzaldehyd.

            Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia mogą okazać się syntetyczne glikozydy cyjanogenne niewiadomego pochodzenia, których synteza nie powiodła się i w rezultacie będą one źródłem niekontrolowanej dawki i formy cyjanowodoru lub cyjanku.

Dawkowanie pestek moreli:

Według dr Kresa, aby przyswoić dzienną dawkę witaminy B17 należy przyjmować jedno jądro moreli na ok. 4,5 kg masy ciała. Nie należy przekraczać dawki 30-35 pestek moreli dziennie. Profilaktycznie dobrze jest zjadać całe owoce łącznie z nasionami, np. spożywając dziennie trzy jabłka zjadamy też ich nasiona.


Dostępne produkty w sprzedaży:

*        Pestki moreli pakowane po 250g, 500g
*        Olej z pestek moreli
*        Witamina B17 w kapsułkach.
ZAPRASZAMY NA ZAKUPY


Produkty dostępne w:
·          Sklepie zielarsko-medycznym IMBIR ul. Królewska 3, Lublin,  tel: 662-76-88-44
·          Sklepie zielarsko-medyczny MELISA, ul. Wileńska 21, Lublin, tel: 600-646-774

3 komentarze:

 1. profilaktycznie 4 pestki dziennie wystarczą?, tak jest napisane na opakowaniu...

  OdpowiedzUsuń
 2. profilaktycznie tak, w przypadku już zdiagnozowanego nowotworu myślę, że 4 pestki to za mało, oczywiście też nie zapominajmy o zdrowym stylu życia - bo bez tego same pestki moreli nic nie dają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Który produkt Pani poleca (pestki czy tabletki)? Ja jestem zwolenniczką naturalnych produktów i co za tym idzie nie jestem przekonana do suplementów diety, wolę czystą naturę, bez dodatków chemicznych. Ale czy nie strace na tym?

   Usuń