środa, 12 czerwca 2013

Olejek z oregano - naturalny antybiotyk!   Oregano należy do rodziny jasnowatych (Lamiaceae). Występuje w Europie, Azji Środkowej a także w Ameryce Północnej, gdzie znalazło się dzięki Hiszpanom.
W Polsce występuje Origanum vulgare czyli lebiodka pospolita, która rośnie w zaroślach, na skrajach lasów oraz na suchych i słonecznych pagórkach.
Oregano jest znane jako przyprawa stosowana w kuchni włoskiej, greckiej czy tureckiej. Oprócz szeroko wykorzystywanych walorów smakowo-zapachowych posiada także właściwości lecznicze.

Co zawiera olejek z oregano?  

Wpływ na to ma bardzo bogaty skład chemiczny. Oregano jest bardzo bogate w fenole głównie karwakrol i tymol. Poza tym zawiera seskwiterpeny, katechinę, kwasy fenolowe (p-hydrobenzoesowy, wanilinowy, kawowy, o- i p-kumarowy, ferulowy, galusowy, rozmarynowy, chlorogenowy i dihydroksy-kawowy) a także flawonoidy (apigenina, luteolina, kwercetyna, kemferol, eriodykcjol, naryngenina).

Jakie działanie ma olejek z oregano?  

 W lecznictwie stosowane jest ziele lebiodki Origani herba i olejek Origani oleum. Ziele lebiodki sprzyja trawieniu i przyswajaniu pokarmów poprzez zwiększenie wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci. Olejek z oregano zwiększa wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, poprawia czynność nerek poprzez łagodne zwiększenie ilości wydalanego moczu. Polepsza także czynność gruczołów potowych. Dzięki zawartości flawonoidów ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie oskrzeli, jelit, dróg żółciowych, moczowodów i macicy podczas miesiączki. Można je  stosować także do płukania w zapaleniu jamy ustnej i gardła oraz do kąpieli podczas świądu skóry i trudno gojących się ran a także do przemywania w zapobieganiu tworzenia się odleżyn.
  Natomiast olejki eteryczne są mieszaniną związków lotnych o silnym i przyjemnym zapachu. W roślinie gromadzone są we włoskach gruczołowych lub zbiornikach i przewodach olejowych. Zasadnicza właściwość olejku z oregano, który otrzymuje się z suszonej lub świeżej rośliny poprzez destylację z parą wodną, opiera się na jego właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciw pasożytniczych a także grzybobójczych. Zaletą olejku jest to, że przy dłuższym stosowaniu  mikroorganizmy nie uodparniają się tak jak w przypadku sztucznych środków chemicznych.
  Oregano działa na różne bakterie m.in. Escherichia coli, Enterobacter, Bacillus, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus. A także jest jednym z najlepszych naturalnych środków przeciwko Helicobacter pylori. Hamuje wzrost grzybów  Aspergillus niger, Fusarium oxysporum i Penicillium spp. oraz Candida. Wykazuje silne właściwości dezynfekujące i stosowany jest w roztworach do leczenia grzybic skóry. Poza tym wykazuje działanie przeciw pasożytnicze na takie pasożyty jak: Blastocystis hominis, Entamoeba hartmanni i Endolimax narna a także Giardia lamblia. Oregano może być wykorzystywane jako naturalny środek konserwujący żywność, działając poprzez ograniczenie wzrostu drobnoustrojów powodujących zatrucia pokarmowe. Za przeciwdrobnoustrojowe właściwości olejku odpowiadają takie substancje jak: karwakrol, tymol,  γ–terpinen i p–cymen, które występują w oregano w dużej ilości.
W sprzedaży dostępny jest zarówno olejek z oregano jak i zioła sypane z oregano (lebiodki pospolitej).Mgr Dorota Gołębiowska
 Mgr Irmina Niedźwiecka

Produkty dostępne w:  •  sklepie zielarsko-medycznym IMBIR ul. Królewska 3, Lublin,  tel: 662-76-88-44
  •  sklepie zielarsko-medyczny MELISA, ul. Wileńska 21, Lublin, tel: 600-646-774


Literatura:
Mścisz A., Czosnowska E.: Oregano – fascynująca przyprawa, ale czy tylko? Możliwe zastosowania, substancje aktywne, właściwości terapeutyczne. Postępy Fitoterapii 2008, 4, s. 233-239
Wójcik-Stopczyńska B., Jakowienko P.: Antydrobnoustrojowe właściwości ojejków z ziół. Panacea, 2011,  1,  (34), s. 8-9
Hać-Szymańczuk E., Lipińska E., Grzegrzółka O.: Ocena aktywności przeciwbakteryjnej oregano
(Origanum vulgare L.). Bromat. Chem. Toksykol. 2012, XLV, 3, s.308-314
Nostro A., Sudano Roccaro A., Bisignano G., Marino A., Cannatelli M. A., Pizzimenti F. C.,Cioni P. L.,  Procopio F., Blanco A. R. Effects of oregano, carvacrol and thymol on Staphylococcus aureus and Staphylococcus epidermidis biofilms. Journal of Medical Microbiology 2007, 56, s. 519–523
Oregano: http://www.solgar.pl/wiedza/leksykon/oregano

2 komentarze:

  1. olejek z oregano jest doskonały na odporność, zaczynam go stosować latem aby zaczął działać na jesień i nie przeziębiam się :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super! :) A jak dalsze efekty po okresie jesienno/zimowym? Może i ja powinnam skorzystać ;)

    OdpowiedzUsuń