piątek, 24 maja 2013

Zielona kawa – na zbędne kilogramy!Ziarna kawy to owoce wiecznie zielonych drzew i krzewów uprawianych w Afryce, Ameryce Południowej czy w Indonezji. Zielona kawa jest to surowe, nie poddane procesowi palenia ziarno kawy. Najbardziej znane gatunki kawy to Coffea arabica i Coffea canephora var. Robusta .

Kawa ma bardzo złożony skład chemiczny zależny od pochodzenia, szerokości geograficznej czy składu gleby. Najważniejszym jej składnikiem jest kofeina, ale oprócz niej zawiera także kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy, polifenole, diterpeny, akryloamid, czy trigonelinęNatomiast skład zielonej kawy to 0,3 – 2,3 % kofeiny związanej z kwasem chlorogenowym, do 15 % tłuszczu, 13 % białek, 8 % cukrów, 7% soli mineralnych (głównie magnezowych i potasowych), 11 % wody i ok. 40 – 50 % pozostałych substancji. Proces palenia pozbawia w większym stopniu tych składników.


Głównym składnikiem zielonej kawy jest kofeina i kwas chlorogenowy. W zielonej i w prażonej kawie zidentyfikowano ponad 100 różnych kwasów. Głównymi kwasami znajdującymi się w zielonej kawie są kwas chlorogenowy i kwas chinowy. Kwasami drugorzędnymi są kwas jabłkowy i kwas cytrynowy. Podczas prażenia złożone kwasy chlorogenowe są rozkładane do mniejszych związków. Inne kwasy, takie jak kwas octowy czy mrówkowy, powstające podczas prażenia, ze względu na ich dużą lotność zanikają w końcowych etapach tego procesu. Tym składnikom  przypisuje się odchudzające właściwości zielonej kawy.

Kwas chlorogenowy powstaje w wyniku połączenia grupy karboksylowej kwasu kawowego z grupą fenolową kwasu chinowego. Występuje on w dość dużych ilościach w kawie (Coffea robusta) a także w mniejszym stopniu w nasionach kakaowca, owocach aronii i czarnej jagody, owocach i liściach morwy oraz w przyprawach ziołowych. Właściwości odchudzające ekstraktu z zielonej kawy dotyczą obniżenia wchłaniania glukozy w jelicie, zahamowania aktywności enzymatycznej glukozo-6-fosfatazy, która bierze udział w homeostazie glukozy, hamowaniu akumulacji trójglicerydów w wątrobie, zmianom w dystrybucji tkanki tłuszczowej. Poza tym ekstrakt z zielonej kawy opóźnia wchłanianie tłuszczów z jelit, aktywuje metabolizm tłuszczów w wątrobie poprzez obniżenie poziomu trójglicerydów a także hamuje przyrost masy ciała i gromadzenie tłuszczu (badania były prowadzone na myszach). Ponadto stwierdzono opóźnienie opróżniania żołądka poprzez przewężenie mięśni gładkich w proksymalnej części żołądka.  

Kwas chlorogenowy ma także silne działanie przeciwutleniające związane z możliwością „zmiatania” wolnych rodników oraz kompleksowania jonów metali przejściowych. Może on również zmniejszać absorpcję glukozy oraz modulować ekspresję genów enzymów przeciwutleniających. Kwas chlorogenowy jest również środkiem przeciwzapalnym, wykazuje właściwości żółciopędne, hamuje przemiany kwasu γ-aminomasłowego (GABA) w ośrodkowym układzie nerwowym.

Należy jednak pamiętać, że kawa zawiera kofeinę - alkaloid – występujący głównie w roślinach i jest związkiem chemicznych o silnym działaniu zaburzającym naturalne procesy fizjologiczne w organizmach ludzkich i zwierzęcych, co ma niekoniecznie pozytywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i wydzielniczy.W sprzedaży dostępne są :

*        Kawa zielona na wagę w ziarnach.

*        Ekstrakt w tabletkach. Produkty dostępne w: •  sklepie zielarsko-medycznym IMBIR ul. Królewska 3, Lublin,  tel: 662-76-88-44
 •  sklepie zielarsko-medyczny MELISA, ul. Wileńska 21, Lublin, tel: 600-646-774Mgr Dorota Gołębiowska

Mgr Irmina Niedźwiecka

Literatura:

Onakpoya I., Terry R., Ernst E.: The Use of Green Coffee Extract as aWeight Loss Supplement: A Systematic Review andMeta-Analysis of Randomised Clinical Trials. Gastroenterology Research and Practice, 2011, s. 1 – 6

Vinson J.A., Burnham B.R., Nagendran M.V.: Randomized, double-blind, placebo-controlled, linear dose, crossover study to evaluate the efficacy and safety of a green coffee bean extract in overweight subjects.  Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity: Targets and Therapy, 2012, s. 21 – 27

Shimoda H., Seki E., Aitani M.:Inhibitory effect of green coffee bean extract on fat accumulation

and body weight gain in mice. BMC Complementary and Alternative Medicine 2006, 6:9, s. 1 -9

Gomez-Ruiz J.A., Ames J.M., Leake D.S..: Antioxidant activity and protective effects of green and dark coffee components against human low density lipoprotein oxidation. Eur. Food Res. Technol., 2008, 227, s. 1017 – 1024

Maniecka M.: Pozytywny wpływ picia kawy na ludzkie zdrowie. Laboratoria net. Innowacje, Nauka  Technologie

Parus A.: Przeciwutleniające i farmakologiczne właściwości kwasów fenolowych. Postepy Fitoterapii 2012, 1, s. 48-53
6 komentarzy:

 1. ciekawe jak smakuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja żona od niedawna ją stosuje - sama się nie przyzna na forum, ale smakuje nazwijmy to "nie najlepiej" :) A co do efektów - może nie duże jak na razie bo czego wymagać po 2 miesiącach, wszystko też zależy od osobistych predyspozycji, chęci, zmiany stylu życia i jak ja to mówię "dobrych genów po rodzicach" :) przecież nie każdy może byś fit, zgrabny jak z okładki modowego czasopisma. Każdy człowiek jest inny, nie każdy schudnie po tym produkcie, i musimy umieć zaakceptować swoj brzuszek, niska posture czy inne wady :)

   Usuń
 2. Stosowałam zieloną kawę przez 3 miesiące, ograniczyłam cukier i pieczywo. Schudłam... 0,5 kg. Więc już wiem, że wszyscy, którzy zachwycaja się odchudzającymi właściwościami zielonej kawy i piszą pozytywne komentarze, robią to za pieniądze. Ile wam płacą za to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jak Pani stosuję zieloną kawę od 3 miesięcy, schudłam 10 kg czy pani w to uwierzy czy nie, po ciąży zostało mi 16 kg nadwagi, nie karmiłam piersią więc powrót do formy sprzed nie był łatwy. Ciągle do pełnego sukcesu, czyli wagi sprzed brakuje mi 6 kg. Chciałam zapytać jaką zieloną kawę Pani zażywała? Ja biorę tabletki 400 mg zielonej kawy w 1 tabletce, 3xdziennie 20 minut przed posiłkiem. Wraz z łykaniem zielonej kawy zaprzestałam jedzenia posiłków po 18:00. Zawsze jem rano śniadanie i zaczęłam nosić jedzenie do pracy, trochę z tym zachodu ale jak wciskam się w kieckę , o której mogłam pomarzyć 3 miesiące temu to wiem, że warto . Zielona kawa wspomaga odchudzanie a nie odchudza jeżeli nie zmienimy nawyków żywieniowych to i kawa nie pomoże. Pozdrawiam i więcej wiary w ludzką uczciwość.

   Usuń
 3. Oczywiście, wiem, że mój negatywny komentarz na temat zielonej kawy nie przejdzie... taka jest ludzka "uczciwość"

  OdpowiedzUsuń
 4. -razem z Żoną kupiliśmy dwa zestawy zielonej kawy - dieta również bez pieczywa. Nasze wytrwanie skończyło się po czterech miesiącach , kiedy to zgonie z Żoną postanowiliśmy dać sobie spokój , ja schudłem 1,5 kg Żona niecały kilogram. To jedna wielka ściema masz racje anonimowy ,piszą te pozytywne recenzje za pieniądze. Tak sobie myślę, że trochę jest w tym prawdy, że się chudnie a najlepiej widać to po naszych portfelach.
  -Oczywiście, wiem, że mój negatywny komentarz na temat zielonej kawy nie przejdzie... taka jest ludzka "uczciwość"

  OdpowiedzUsuń