piątek, 12 kwietnia 2013

Ananas – zdrowie na talerzu!Ananas jadalny Ananas comosus (L.) Merr., zwany też ananasem właściwym pochodzi z Brazylii tam też rośnie w stanie dzikim. Najwięcej ananasa uprawia się na Hawajach, Filipinach, Bahamach, Malezji i w Chinach.

   Owoc ten zawiera błonnik, potas, magnez, wapń, fosfor, sód, żelazo, cynk, miedź, mangan, witaminy : A, B1, B2, B6, PP, C, kwas foliowy i do 14% cukrów.
    W kilku kulturach występuje jako roślina lecznicza. Lecznicze właściwości ananasa przypisywane są bromelainie. Jest to ogólna nazwa dla rodziny enzymów proteolitycznych czyli takich które rozbijają wiązania peptydowe w białkach a potoczne mówiąc trawią białka. Zakres pH środowiska w jakim działa bromelaina to 5,5 – 8.0.

     Bromelaina ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka. Wchłaniana jest z przewodu pokarmowego z zachowaniem swojej aktywności proteolitycznej. W połączeniu z innymi substancjami chroni przed niedokrwieniem mięśni szkieletowych a w konsekwencji zapobiega chorobom układu krążenia: wieńcową chorobą serca (zawał), chorobami naczyń mózgowych (udar), obwodowej chorobie wieńcowej a także korzystnie wpływa na nadciśnienie. Wykazuje działanie fibrynolityczne, przez co zimniejsza agregację płytek krwi, zapobiegając występowaniu tętniczej zatorowości i zakrzepicy, dzięki czemu jest użyteczna w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył. Poza tym osłabia rozwój choroby alergicznej dróg oddechowych w tym także zapalenia oskrzeli.
     Bromelaina wykazuje właściwości przeciwbólowe, które uważa się za wynik jej bezpośredniego działania na mediatory bólowe tj. bradykinina. Uważa się, że może stanowić alternatywne leczenie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych w patogenezie zapalenia stawów.
    Bromelaina jest aktywna zarówno w żołądku jak i jelicie cienkim, dlatego zaobserwowano jej korzystny wpływ na skutki wywierane przez patogeny bakteryjne tj. Vibrio cholera czy Escherichia coli, których enterotoksyny powodują m.in. biegunkę. Wykazuje także działanie przeciwnowotworowe, wpływając bezpośrednio na komórki nowotworowe, ich mikrośrodowisko a także na odpowiedź ze strony układu immunologicznego.
    Aktywność proteolityczna bromelainy widoczna jest przy zmniejszaniu obrzęków,  zasinień czy urazów sportowych. Dzieje się tak dzięki trawieniu błon komórkowych. Ta sama właściwość ułatwia wchłanianie leków zwłaszcza antybiotyków, przez co przyspiesza leczenie stanów zapalnych.
    Wykazano również zewnętrzne, miejcowe działanie bromelainy. Stosowana w postaci maści czy żelu na poparzoną skórę przyspiesza usuwanie martwiczej tkanki i gojenie poprzez zwiększenie przepuszczalności chorej tkanki dzięki czemu zwiększa się wchłanianie antybiotyków. Zawartość bromelainy nie może być jednak mniejsza niż 35%.
    Ma także zastosowanie w kosmetologii do kształtowania (modelowania) włókien kolagenowych w skórze. Podawana w formie zastrzyków może zmniejszać celulitis ale zażywana doustnie nie ma już takich właściwości ponieważ nie jest transportowana z przewodu pokarmowego do określonych obszarów skóry. Kosmetyki zawierające bromelainę działają powierzchniowo zatem mogą wpływać tylko na stopień rogowacenia skóry, stan naskórka czy na stan mieszków włosowych.
  Pośrednio może wpływać na zwiększenie przyrostu masy mięśniowej poprzez zwiększenie zdolności organizmu do przyswajania białka i zwiększenie tolerancji na wysokoskoncentrowane odżywki proteinowe.
   Nie zaobserwowano działań niepożądanych. Można stosować w dawce od 200 do 2000 mg / dzień.

Literatura:
Pavan R., Jain S., Shraddha, Kumar A.: Properties and Therapeutic Application of Bromelain: A Review. Biotechnology Research International 2012, s. 1 – 6
Kelly G. S.: Bromelain: A Literature Review and Discussion of its Therapeutic Applications  Alternative Medicine Review. 1996, 1,4,  s. 243 – 257
Bhattacharyya B. K.:Bromelain: An Overview. Natural Product Radiance. 2008, 7, 4,  s. 359 – 363
Różański H.:  Bromelain, czyli bromelina; bromelina w sporcie.  Medycyna dawna i współczesna  http://rozanski.li/?p=113

mgr Dorota Gołębiowska

4 komentarze:

 1. dobrze, że ananas jest już dostępny nie tylko w puszce

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,wartosciowewpisy jesli sie uda to wydaje mi
  się ze jeszcze tu zawitam ;)

  my weblog jedzenie

  OdpowiedzUsuń
 3. czy samo jedzenie ananasa działa równie skutecznie, co przyjmowanie bromeliny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu artykułu nasuneło mi się podobne pytanie, od dziecka jem ananasa w różnych postaciach, ale dopiero teraz odkryłam jego działanie :)

   Usuń