wtorek, 7 października 2014

Na co działa sproszkowany liść papai?    Papaja czyli melonowiec właściwy, Carica papaya  to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej. Uprawiana jest w strefie klimatu subtropikalnego i tropikalnego. Najwięcej papai uprawia się w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.


       Papaja jest kolejną rośliną mającą właściwości antynowotworowe. Naukowcy opisali wpływ ekstraktu z liści papai  na linie komórek nowotworowych w hodowlach in vitro. Badano komórki: chłoniaka, przewlekłej białaczki, raka szyjki macicy, raka komórek wątroby, gruczolakoraka płuc, nabłonkowatokomórkowego raka trzustki, gruczolakoraka sutka. Sprawdzano oddziaływanie wyciągów z liści papai o różnych stężeniach. Efekty ich działania oceniano po upływie doby. Okazało się, że po tym czasie  papaja spowalniała wzrost komórek nowotworowych we wszystkich hodowlach. Działo się tak  prawdopodobnie dzięki właściwościom apoptotycznym ekstraktu z liści papai. Co bardzo ważne, ekstrakt z papai nie miał żadnego wpływu toksycznego na zdrowe komórki.
    Okazało się również że ekstrakt z liści wzmagał syntezę cytokin typu Th1, substancji które regulują pracę układu odpornościowego. Może mieć to wpływ na choroby związane z układem immunologicznym tj.: zapalenia ,choroby autoimmunologiczne czy niektóre nowotwory.
Wyniki z badań in vitro muszą jeszcze  zostać potwierdzone w warunkach  in vivo czyli u zwierząt i ludzi.
    Liście papai zawierają: papainę, chymopapainę, cystatynę, tokoferol, kwas askorbinowy, flawonoidy, glikozydy cyjanogenne i glukozynolany.
Papaina to enzym proteolityczny czyli rozkładający białka. Jego aktywność jest najwyższa w pH od 4 do 7 dlatego działa on w całym przewodzie pokarmowym. 


   Dzięki obecności papainy i innych substancji liście papai  mają ciekawe właściwości:

  •   regulują trawienie i działają przeczyszczająco łagodząc wzdęcia, biegunki, ból oraz zgagę

  •  wpływają na receptory adrenergiczne mięśni gładkich jelita, redukując skurcze, łagodząc i relaksując jelita

  •   szczególnie kojąco wpływają na Zespół Jelita Drażliwego

  •  poprawiają właściwości immunologiczne i przeciwdziałają procesom starzenia dzięki obecności przeciwutleniaczy


  • rozkladają białka strukturalne pasożytów obecnych w przewodzie pokarmowym, a także strukturę białkową bakterii i grzybów

  •  mogą być wykorzystywane do leczenia łuszczycy, półpaśca, a także powierzchownie w leczeniu ran i owrzodzeń

  • mogą rozpuszczać niechciane narośla skórne, odciski i brodawki


Literatura:
1. Noriko Otsuki, Nam H. Dang, Emi Kumagai, Akira Kondo, Satoshi Iwata, Chikao Morimoto Aqueous extract of Carica papaya leaves exhibits anti-tumor activity and
immunomodulatory effects Journal of Ethnopharmacology 127 (2010) 760–767
2. Justyna Piechocka Papaja – „owoc aniołów” http://vitalia.pl/artykul518_.html
3.Anna Błońska  Antynowotworowa herbatka z papai

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz