niedziela, 15 marca 2015

Zielony jęczmień jako naturalny i bardzo zdrowy barwnik w gastronomii

Jak smakuje zielony jęczmień?

Sproszkowane pędy zielonego młodego jęczmienia posiadają bardzo dużo prozdrowotnych właściwości. Oczyszczają organizm, odkwaszają, wspomagają odchudzanie oraz stanowią bombę witaminowo - mineralną.  A jak smakuje zielony jęczmień? No i tu wielu, którzy próbowali koktajl z zielonego jęczmienia, szczególnie ten zrobiony na wodzie mogło by kwestionować jego „wysublimowany” smak. Bardzo wielu klientów, którzy przychodzą do Królewskiej Zielarni, skarżą się na smak zielonego jęczmienia, często też rezygnują z formy sproszkowanej na rzecz tabletek. A gdyby tak przemycić ten „czarodziejski proszek” w potrawach takich jak: naleśniki, pierogi, sosy, zupy czy desery?
W gastronomii istnieje już podobny produkt, zielony proszek pochodzący z Japonii – matcha. Jest to rozdrobniona zielona herbata, która uprawiana jest w zacienionych warunkach, charakteryzuje się dużą zawartością teiny, przez co wykazuje działanie pobudzające. Podobnie jak jęczmień ma intensywnie zielony kolor oraz zawiera ogromną ilość antyoksydantów (witamin i minerałów). W Japonii od dawien dawna bardzo popularne jest stosowanie matchy do celów kulinarnych. To właśnie ten produkt zainspirował mnie do wykorzystania sproszkowanych pędów młodego jęczmienia w kuchni.


 Na pierwszy ogień poszły pierogi, do sporządzenia ciasta użyłam mąki pszennej i na 1 szklankę mąki wsypałam 1 czubatą łyżeczkę jęczmienia. Moją obawę budziło jedynie to czy dodanie tego składnika nie spowoduje rozklejania się pierogów. Wszystko wyszło perfekcyjnie, ciasto miało normalną konsystencję a pierogi po ugotowaniu przybrały miły dla oka a zarazem „egzotyczny zielony kolor”. W ten właśnie prosty sposób udało mi się przemycić zielony jęczmień, który jak odpisywałam wyżej jest bombą witaminowo - mineralną, w tak pospolitej potrawie jaką są pierogi.

Czy zielony jęczmień zasługuje na miano „polskiej matchy” ? Myślę, że tak jest naturalnym barwnikiem o intensywnie zielonym kolorze i podobnie jak japońska match zawiera dużo wartościowych składników odżywczych. Może profesjonalni kucharze będą kręcić nosem, ale do zastosowania w domowym zaciszu zielony jęczmień nadaje się idealnie.

2 komentarze:

  1. Niestety jęczmień podczas gotowania traci wszystkie enzymatyczne aktywne składniki. Także znacznie lepszym rozwiązaniem jest posypanie potraw po gotowaniu. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację. Warto zwracać uwagę czy kupujemy jęczmień jako barwnik spożywczy czy jęczmień, który ma zupełnie inny proces produkcyjny z aktywnymi enzymami np. celem odchudzania.

    OdpowiedzUsuń