poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Ostropest plamisty - regeneruje wątrobę!


    Ostropest plamisty był stosowany przez społeczeństwo od starożytności, jednak jego lecznicze właściwości w pełni poznano i opisano dopiero w średniowieczu. Dziś ostropest jest jednym z najczęściej stosowanych surowców leczniczych. Czy jednak zasługuje na miano najważniejszej roślin leczniczej? W czym tkwi jego "niezwykła siła zdrowotna"?
Ostropest plamisty - roślina pochodząca z terenu wybrzeża morza śródziemnego (południowej i południowo-wschodniej Europy, Afryki Północnej) oraz niektórych obszarów Azji Środkowej (Indie, Pakistan). Swoim wyglądem jest bardzo podobny do ostów. Ostropest ów posiada grubą, prostą, wzniesioną ku górze łodygę - jej wysokość sięga do 2 metrów. Liście są szerokie, eliptyczne lub wręcz odwrotnie: jajowate, bezogonkowe. Sprawia to, iż swą nasadą obejmują, otaczają łodygę. Brzegi liści są bardzo silnie pokryte drobnymi kolcami. Kwiaty rośliny zgromadzone są w duże koszyki (kwiatostany),
o długości około 4-5 centymetrów - wyrastające na szczycie rośliny. Kwiaty owe zakończone kolczasto, są barwy purpurowe

j i to właśnie w nich znajdują się owoce ostropestu plamistego, 
na których skupimy naszą uwagę.Poznawszy skąd pochodzi  ostropest  plamisty i jak wygląda, trzeba nam jeszcze wiedzieć, iż to w kwiecia ostropestu znajdują się nasiona, które posiadają tak niezwykłe właściwości prozdrowotne. W tym miejscu przyszła pora by odpowiedzieć na pytania, które zadaliśmy sobie na początku tego wpisu. Czy ostropest plamisty zasługuje na miano jednej z najważniejszych roślin leczniczych? W czym tkwi jego "niezwykła siła zdrowotna"?
    Otóż do dziś ostropest jest jedną z roślin, która jest najczęściej stosowana w celu odtruwania organizmu (głównie wątroby), ale nie tylko. Jest także środkiem skutecznym w przypadku zwiększania odporności organizmu. Na tym jednak nie koniec - wymienić w tym miejscu trzeba także działania lecznicze w zaburzeniach pracy woreczka żółciowego. Posłużymy się w tym miejscu wykresem, ponieważ działanie ostropestu jest tak szerokie i bogate, iż trudno było by przedstawić wszystkie jego właściwości lecznicze w krótkim poście.
W jaki sposób ostropest wspiera wątrobę? Można w tym miejscu wymienić choćby:

  • marskość wątroby,
  • obtłuszczenie wątroby,
  • stany zapalne wątroby i zaburzenia jej czynności,
  • uszkodzenia wątroby spowodowane alkoholem, lekami, narkotykami lub innymi substancjami toksycznymi
ZAPRASZAMY NA ZAKUPY


Co odpowiada za właściwości lecznicze ostropestu?

  Zarówno w owocach, jak i łupinie nasiennej ostropest magazynuje substancję chemiczną nazywaną sylimaryną. Jest ona bardzo cenna dla naszego organizmu, ponieważ posiada silne działanie oczyszczające z toksyn, a ponadto odtruwa i ochroni narządy wewnętrzne jak i skórę. Dlatego też to właśnie sylimaryna jest najczęściej wykorzystywana w procesie leczenia wątroby - preparaty zawierające sylimarynę zalecane są też przez lekarzy w długotrwałym leczeniu chorób wątroby wywołanych alkoholizmem, czy wirusowego zapalenia wątroby (typu A, B i C). Sylimaryna wykazuje przy tym brak jakichkolwiek skutków ubocznych, a to ma szczególne znaczenie w zapobieganiu dysfunkcjom wątroby - łagodząc jednocześnie skutki uboczne farmakoterapii (np. w leczeniu nowotworów). Za sprawą omawianej sylimaryny, ostopest plamisty (w każdej postaci) możemy polecić w w sytłacji: długotrwałej kuracji antybiotykowej, nadużywania alkoholu, zatrucia grzybami, leczeniu cukrzycy,   kamicy żółciowej, stanach zapalnych skóry (w tym łuszczycy), a nawet chemioterapii.
   
    Omawiana już sylimaryna ma również szerokie zastosowanie w działaniach dermatologicznych i ochronie skóry. Do produkcji kremów stosowany jest olej z ostropestu, który ma działanie chroniące naszą skórę przed działaniem wolnych rodników - odpowiedzialnych z starzenie skóry. Działanie ostropest wpływa też na zmniejszanie zaczerwienień skóry, rozjaśnia ją, a także wzmacnia jej zdolności regeneracyjne. Ponad to białko zawarte w owocach ostropestu plamistego działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
   
    W swoim szerokim działaniu sylimaryna posiada też silne właściwości antynowotworowe. Wspomaga zachowanie równowagi w naszym organizmie - pomiędzy wytwarzaniem nowych, a obumieraniem starych komórek. Ważne podkreślenie są też jej właściwości przeciwzapalne.
    Na zakończenie mamy dla państwa jeszcze jedno – skądinąd ważną informację – otóż sylimaryna może być pomocna przy leczeniu cukrzycy (typu II), ponieważ wpływa ona pozytywnie na znormalizowanie poziomu glukozy we krwi. Jak zatem widzimy, działanie ostropestu plamistego jest bardzo szerokie. Zatem gdzie go nabyć i jak stosować?

ZAPRASZAMY NA ZAKUPY1. Sklep Zielarsko medyczny "Imbir", ul. Królewska , Lublin 
2. Slep internetowy: www.zielarnialublin.pl

1 komentarz:

  1. Czy przyjmowanie ostopestu jest dla nas w pełni bezpieczne? I zabrakło mi tekstu o stosowani o którym Państwo wspominają na zakończenie, czy zatem mam się spodziewać drugiej części artykułu?

    OdpowiedzUsuń