wtorek, 7 lipca 2015

Olej z rokitnika - kwasy omega i antyoksydanty spotykają się w jednym miejscu

Większość ludzi wie, że nienasycone kwasy tłuszczowe, takie, jak omega-3, omega-6 i omega-9 są niezbędne do zachowania zdrowia. Znacznie rzadziej mówi się o innym kwasie, omega-7, zwanym także kwasem oleopalmitynowym. 
Ta substancja występuje w dużych ilościach w rokitniku, roślinie rosnącej na Syberii. Jego nazwa łacińska to Hippophae rhamnoides. Od wieków wykorzystuje się go w ajurwedzie, medycynie chińskiej, greckiej, rosyjskiej i tybetańskiej. W Tybecie te jagody określa się jako święte owoce z Himalajów. Przykuł on uwagę specjalistów od zdrowia ze względu na dużą zawartość unikalnych kwasów tłuszczowych i witamin

Olej z rokitnika Lublin – jaki wybrać?

Z rokitnika tłoczy się dwa rodzaje oleju - z całych owoców i z nasion.
Olejek z całych owoców jest bardziej gęsty i klei się, dlatego na skórę przyjmuje się go po rozcieńczeniu (5 części olejku na 95 części rozpuszczalnika). Jego kolor jest intensywniejszy, niż oleju z pestek, bo zawiera więcej karotenoidów. Jest też bogactwem witaminy E. Jeśli zależy Ci na działaniu antyoksydacyjnym i dużej ilości witaminy E, ten olejek będzie lepszym rozwiązaniem.
Olej z pestek rokitnika jest płynny i ma mniej intensywny kolor, dlatego łatwiej stosować go na skórę lub błony śluzowe.
To jedyna roślina, która dostarcza czterech kwasów omega, które wymieniłem na początku. Badania wykazały, że kwasy omega-7 mają korzystne działanie na skórę, włosy i paznokcie, poprawiają działanie układu sercowo-naczyniowego, poprawiają działanie mózgu i mają korzystny wpływ na jelita. Rokitnik to także bogactwo antyoksydantów.
Olej z rokitnika zawiera idealną kompozycję karotenoidów i zdrowych tłuszczy - trudno znaleźć inny preparat o tak dużej wartości.
 • Flawonoidy – mają korzystny wpływ na naczynia krwionośne
 • Likopen – szczególnie przydatny dla mężczyzn
 • Zeoksantyna – bardzo przydatna dla zdrowia wzroku
 • Karoteny – dzięki nim, nie zabraknie Ci witaminy A.
Wpływa on korzystnie na serce i naczynia krwionośne, ponieważ zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, karotenoidy i flawonoidy.

Jak działa olej rokitnikowy?

Olej z rokitnika poddawano setkom badań, które potwierdziły jego następujące korzyści zdrowotne:
Działanie przeciwwrzodowe - olej z nasion rokitnika ma działanie gojące na wrzody i zapobiega kolejnym podrażnieniom. Bardzo popularnym preparatem z rokitnikiem na wrzody jest Ventrol, który zawiera dodatkowo olej lniany. Wiele osób pije także sam olej z pestek rokitnika.
Działanie antyoksydacyjne - wpływa na nie duża zawartość antyoksydantów i fenoli. Dzięki nim możesz zmniejszyć stres oksydacyjny, wywoływany zanieczyszczeniem środowiska i nieprawidłową dietą. Rokitnik powinny przyjmować także osoby, które palą papierosy. Olejek z owoców rokitnika ma działanie ochronne na komórki organizmu i pozwala na spowolnienie ich starzenia.
Kolejnym działaniem rokitnika jest ochrona komórek przed promieniowaniem (także UV), co przydaje się szczególnie teraz, gdy świeci intensywne słońce.

Oto kilka innych działań rokitnika:

 • Wspomaga leczenie atopii skóry
 • Zwiększa ilość cholesterolu HDL (zdrowego)
 • Chroni przed uszkodzeniami mózgu (na przykład przez toksyny)
 • Wpływa korzystnie na parametry krwi, na przykład po chemioterapii.
Działania lecznicze rokitnika zostały dokładnie udokumentowane. W Rosji używa się oleju z rokitnika do leczenia i jest wpisany do rosyjskiej Farmakopei.
Używa się go w takich celach, jak:
 • Leczenie owrzodzeń skóry i jelit
 • Choroby paznokci wynikające z braku składników odżywczych
  ZAPYTAJ O PRODUKT: 662-76-88-44
 • Zapobieganie lub leczenie chorób serca i krążenia.
 • Leczenie stanów zapalnych
 • Przyśpieszanie regeneracji skóry
 • Ochrona przed promieniowaniem (stosowano go na oparzenia popromienne po katastrofie w Czarnobylu.
 • Leczenie przeciwnowotworowe
 • Przyśpieszanie pracy wątroby - rokitnik zwiększa wydzielanie żółci
 • Rozluźnienie mięśni gładkich - szczególnie żołądka i jelit
 • Jako adaptogen
 • Zmniejszanie blizn
 • Jako środek do leczenia stanów zapalnych narządów płciowych
  ZAPYTAJ O PRODUKT: 662-76-88-44

Olejek rokitnikowy na skórę

Karotenoidy, które znajdziesz w olejku rokitnikowym, są naturalną barierą przed promieniowaniem słonecznym. Takie działanie mają także flawonoidy. Olejek rokitnikowy stosowany do wewnątrz lub na skórę, zwiększa jej odporność na ekspozycję na słońce i zwiększa pigmentacje. Przyśpiesza on gojenie ran i wspomaga leczenie łuszczycy. Będzie pomocny także przy trądziku i stanach zapalnych.


Bezpieczeństwo stosowania olejku z rokitnika

W sklepach możesz kupić kilka odmian olejku z rokitnika. Różnią się przede wszystkim stężeniem. Niskie stężenie jest lepsze do celów kosmetycznych, natomiast skoncentrowany olejek jest częściej stosowany doustnie. Im większe jest jego stężenie, tym mocniejszy kolor i większa zawartość karotenoidów.
Zwróć uwagę na to, czy przechowujesz go prawidłowo po zakupie. Kwasy omega-3 rozkładają się pod wpływem słońca, wilgoci i wysokiej temperatury. Olej z rokitnika syberyjskiego stosuje się zazwyczaj w dawce od 1 do 3 ml dziennie.

Jeśli stosowałeś rokitnik i znasz jego właściwości, podziel się z nami swoją opowieścią!

3 komentarze:

 1. Moje dziecko cierpi na atopię, który olejek z rokitnika będzie lepszy do smarowania skóry?

  OdpowiedzUsuń
 2. proszę zerknąć tutaj, dla dziecka ten balsam też będzie się nadawał https://www.youtube.com/watch?v=KiJ58c8SwVs

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, nie rozumiem, gdzie mam zerknąć?

   Usuń