środa, 7 października 2015

Jak można wykorzystać w ziołolecznictwie korzeń imbiru?

Imbir jest rośliną uprawianą od tysięcy lat. Wcześniej kojarzony głównie z potrawami azjatyckimi, wpisuje się na stałe do polskiego menu. Surowcem wykorzystywanym w przemyśle jest jego korzeń. Kojarzymy go z ostrym, nieco palącym smakiem. Oprócz walorów smakowych i zapachowych ma on wiele innych zalet, które warto wykorzystać.

Cudowny proszek
Wysuszony i sproszkowany korzeń imbiru dostaniesz wszędzie. Jest to najbardziej popularna forma, w jakiej możesz go nabyć. Jej zaletami są łatwość w przechowywaniu oraz trwałość - imbirowy proszek można przechowywać bardzo długo. W tym celu warto zadbać o zabezpieczenie opakowania z imbirem za pomocą gumki recepturki lub zacisku, by jego zawartość nam nie zwietrzała.
Doskonale sprawdza się jako przyprawa do pieczonych mięs i ryb; nie stosuj go jednak z dużą ilością ziół. Nadaje jedzeniu niepowtarzalny aromat i świetnie komponuje się z przyprawami korzennymi takimi jak pieprz, goździki, liść laurowy. Jest także składnikiem kruchych ciasteczek i innych wypieków. W połączeniu z czekoladą daje ciekawy, przyjemny smak. Stosujemy go też do sałatek owocowych lub pieczonych jabłek.
Informacja dla miłośników kofeiny: imbir dodany do kawy niweluje jej szkodliwe właściwości!
Imbir w proszku można używać jako środek leczniczy. W przypadku przeziębień polecam wsypać łyżeczkę (lub pół) do ciepłej wody z sokiem malinowym i wypijać szklankę naparu co dwie godziny. Mikstura ta działa rozgrzewająco i osusza nadmiar flegmy w organizmie.

Herbatka nie tylko dla dziadka

Coraz większą popularność zdobywają herbatki imbirowe. Gwiazdą filmową kojarzoną z nimi jest Angelina Jolie, która dzięki herbatce z imbiru schudła jedenaście kilo w krótkim czasie.
Herbatka ma zwykle smak miodowo-imbirowy. Miód łagodzi palący smak imbiru i jest zdrowym substytutem cukru.
Imbir przyspiesza krążenie krwi i spalanie tłuszczu, dlatego herbatka instant jest prostym i przyjemnym uzupełnieniem diety wyszczuplającej. Polepsza również trawienie i wzmacnia zdolność koncentracji. Dzięki niej będziesz cieszyć się dobrą formą fizyczną i umysłową.
Rozgrzewa całe ciało od środka, dlatego jest dobrym środkiem profilaktycznym w przypadku przeziębień. Ciepła czapka i szalik nie zawsze wystarczy! Po powrocie do domu koniecznie napij się herbatki z imbiru.
Mieszkańcy Azji nazywają herbaty z imbiru "eliksirem młodości". Nie bez znaczenia jest również fakt, że imbir działa jako afrodyzjak...
Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną, wypicie szklanki herbatki imbirowej przed długą jazdą wyeliminuje nudności. Działa ona przeciwwymiotnie i nie powoduje senności.
Uwaga! Ważna informacja: Imbiru nie powinny stosować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Zdrowe łakocie

Smak imbiru jest specyficzny i nie każdemu pasuje. Co zrobić by w jakiś sposób go uniknąć? Przemycić imbir w słodyczach! Kandyzowany imbir oczywiście nie zmieni diametralnie swojego smaku, ale będzie on bardziej przystępny dzięki swojej słodkości i formie podania.
Rozwiązanie to jest szczególnie skuteczne dla rodziców. Dzięki kandyzowanemu imbirowi możemy przemycić do diety dziecka witaminy wraz z cenną dawką zdrowia.
Standardowe leki przeciw chorobie lokomocyjnej najczęściej mają działanie nasenne i otępiają. Kandyzowany imbir ma przyjemny smak, nie otumania i jest optymalnym rozwiązaniem dla rodziców, których dzieci nie lubią naturalnego smaku imbiru.
Przekąska sprawdzająca się jako zamiennik słodyczy w jesienne i zimowe wieczory. Nie tuczy (a wręcz przeciwnie!), rozgrzewa i przeciwdziała migrenom. Doskonale smakuje z gorącą herbatą.
Kandyzowany imbir należy trzymać w szczelnym słoiku (najlepiej z hermetycznym zamknięciem), by jak najdłużej zachować jego smak i właściwości. Słoiczek z imbirem przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.

Powiew świeżości

Szerokie zastosowanie ma również świeży korzeń imbiru. Kiedyś niedostępny, teraz do kupienia prawie w każdym warzywniaku. Świeży imbir dobrze komponuje się z tłustymi, mdłymi potrawami, eliminując ich monotonny smak i sprawiając, że będą nieco lżejsze. Nadaje charakteru sosom i jest polecany do potraw azjatyckich.
Działa antywirusowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Napar z imbiru stosujemy najczęściej na przeziębienia. Świeży imbir ma działanie odchudzające. Niestety ze względu na to, że na napary idzie spora jego ilość, lepiej jest zaopatrzyć się w gotową herbatkę.
Świeży imbir przechowujemy w lodówce. Aby jak najdłużej zachował swoją świeżość, owiń go w papierowe ręczniki i przechowuj w plastikowej torebce (lub pojemniku próżniowym) w lodówce.
Popularną przekąską staje się marynowany imbir; różowy lub biały. Różowy jest delikatniejszy w smaku, biały natomiast polecam miłośnikom mocniejszych wrażeń smakowych. Imbir oczyszcza kubki smakowe, dlatego stosuje się go między innymi pomiędzy jedzeniem różnych rodzajów sushi.

Jeśli chcesz kupić imbir, zapraszamy Cię do naszego sklepu WWW.




1 komentarz:

  1. Dlaczego imbiru nie powinny stosować kobiety w ciąży i matki karmiące? Herbatka imbirowa na poranne mdłości w ciąży pomogła juz nie jednej kobiecie.

    OdpowiedzUsuń