czwartek, 27 sierpnia 2015

Zdziwisz się, gdy poznasz te sposoby na wzmocnienie wzroku

Czy zauważyłeś, jak dużo osób nosi dziś okulary? Noszą je osoby starsze (problem z czytaniem z bliska), a długie godziny spędzane przed komputerem prowadzą do krótkowzroczności. Znam dużo osób, które mają problemy ze wzrokiem spowodowane klimatyzacją (łzawienie, pieczenie), oraz zakażeniami (na przykład przy noszeniu soczewek kontaktowych). W tym tekście postaram się wypunktować najważniejsze zioła stosowane na poprawę wzroku.

Według Dr. med Marii Jurewicz, zioła były podstawowym sposobem leczenia wzroku już od czasów starożytnych. Na zmęczenie oczu czy stany zapalne, tradycyjnie często stosuje się napar ze świetlika lub rumianku. Choroby
Lekarze bardzo rzadko korzystają z dobrodziejstwa ziół, a zamiast nich, częściej można spotkać się z przepisywaniem antybiotyków nawet przy delikatnych problemach tego typu.
Problemy ze wzrokiem pojawiają się dlatego, że zbyt często patrzymy się w jeden punkt. W takiej sytuacji mięśnie odpowiadające za patrzenie są cały czas napięte i pod koniec dnia odczuwamy ból. Niestety, trudno tego uniknąć, gdy pracujemy przy komputerze, korzystamy z telefonu lub czytamy książkę. Prowadzi to potem do niewyraźnego widzenia. Mięśnie słabną także wraz z wiekiem, dlatego większość osób po 40 roku życia musi bardzo oddalać czytany tekst od oczu.

Co można zrobić by poprawić widzenie? 

Kolejną przyczyną problemów ze wzrokiem jest nieprawidłowy stan naczyń krwionośnych w oczach.
Jednym z najczęściej stosowanych ziół na poprawienie oczu jest czarna jagoda. Jej korzystne właściwości na wzrok są znane już od czasów II wojny światowej, kiedy to piloci zjadali duże ilości dżemu jagodowego.
Działanie czarnej jagody wynika z dużej zawartości antocyjanów, które chronią oczy przed uszkodzeniami. Uważa się także, że poprawia ona widzenie w ciemności, ponieważ aktywizuje pigmenty w oczach.
Miłorząb (Ginkgo biloba) wpływa na poprawę ukrwienia siatkówki. Oprócz tego, ma korzystny wpływ na pamięć, szumy uszne i słabe krążenie krwi.

Ciekawym, ale dość rzadko stosowanym ziołem, jest passiflora (męczennica), która ma działanie uspokajające. Pozwala pozbyć się bezsenności i nerwicy, a także rozkurcza naczynia krwionośne w oczach.
Świetlik to zioło o działaniu przeciwzapalnym, które można zastosować przy:

 • zapaleniu spojówek
 • zapaleniu brzegów powiek
 • jęczmieniu
 • zmęczeniu oczu

przy częstym pękaniu naczyń krwionośnych w oczach
Podobne właściwości ma rumianek, a w jednej z książek spotkałem się z informacją, że nie powoduje on tylu efektów ubocznych.
Pycnogenol, który możesz kupić w formie osobnego preparatu, pozyskuje się z kory sosny. To bardzo mocny antyoksydant, przebadany w 180 badaniach. Wpływa on bardzo korzystnie na naczynia krwionośne siatkówki, a we Francji masowo przepisuje się go osobom, które chorują na cukrzycę.
Triphala to zioło stosowane przede wszystkim w medycynie Indii. Roślina zmniejsza ciśnienie i rozluźnia naczynia krwionośne w oczach, dzięki czemu przyczynia się do ich prawidłowego funkcjonowania.
Szafran to nie tylko przyprawa, ale także źródło substancji wpływających na lepsze widzenie. Osoby w starszym wieku powinny go stosować regularnie.

Sylimaryna jest składnikiem aktywnym pochodzącym z ostropestu. Wspiera pracę wątroby, w której syntetyzowane są witaminy, potrzebne do prawidłowej pracy oczu. Z tego powodu, warto zwiększyć ilość tej substancji w naszej diecie.
Glinka bentonitowa to sposób na usunięcie toksyn szkodzących naszym oczom. Poleca się ją szczególnie osobom chorującym na jaskrę i zaćmę.
Problemy ze wzrokiem mogą wynikać z braku witamin i minerałów. Bardzo dobrze sprawdza się sok z selera, marchewki, pietruszki i cykorii, który poprawia funkcjonowanie mięśni oczu.
Ostra papryka ma działanie przeciwzapalne i poprawia stan błon śluzowych oczu (oczywiście, jeśli jest stosowana doustnie). Zawiera mnóstwo antyoksydantów wspierających wzrok.
Zeaksantyna i luteina - należą do karotenoidów, a dokładniej mówiąc, ksantofili. Te dwie substancje gromadzą się w siatkówce , chroniąc ją przed takimi chorobami, jak:

 • AMD - zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem
 • Zaćma
 • Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki

Te barwniki znajdziesz przede wszystkim w warzywach, takich jak:

 • kapusta włoska
 • jarmuż
 • szpinak
 • pietruszka
 • szczypiorek
 • brokuły
 • papryka
 • groszek zielony
 • nektarynki
 • maliny

Jeśli cierpisz na problemy ze wzrokiem, warto uzupełnić dietę w te składniki.
Pamiętaj, że wszystkie preparaty na poprawę wzroku muszą być stosowane regularnie. Gdy Twój wzrok pogarsza się i cierpisz na cukrzycę, najważniejszym krokiem powinno być unormowanie choroby. Zioła mogą wspierać wzrok przy krótkowzroczności lub dalekowzroczności, ale podstawową metodą korygowania wady powinny być dobrze dobrane okulary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz