środa, 26 sierpnia 2015

Jak pozbyć się zaparć? Najlepsze, naturalne metody

Większość ludzi cierpiących na zaparcia wybiera środki przeczyszczające, które mają mnóstwo działań niepożądanych i mogą prowadzić do pogorszenia funkcjonowania jelit. Na szczęście w sklepach zielarskich i aptekach jest mnóstwo ziół, które można przyjmować przez dłuższy czas, bo ich mechanizm działania jest zupełnie inny, niż najsilniejszych środków. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze, naturalne sposoby na pozbycie się zaparć.

Jak pozbyć się wstydliwego problemu?

Po wpisaniu w Google "sposoby na zaparcia", pojawia się prawie pół miliona wyników. Wśród sugestii internautów powtarzają się takie metody, jak picie soku śliwkowego, jedzenie startych jabłek, picie minerałów dostarczających magnezu lub picie na czczo ciepłej wody, z dodatkiem soku z cytryny.
Jedną z ciekawszych metod jest zwiększenie ilości oleju w diecie. Dobrym wyborem jest na przykład kupienie oleju lnianego lub moczenie siemienia lnianego w wodzie i następnie wypijanie takiej mikstury. Len jest ogólnie bardzo polecany przy zaparciach, gdyż zawiera zarówno dużo błonnika, jak i zdrowe kwasy tłuszczowe. To o wiele lepsze rozwiązanie niż częste używanie oleju rycynowego. Na zaparcia pomagają także owoce, bo dostarczają dużo błonnika.
Najwięcej błonnika zawierają suszone owoce. Jeśli chcesz je stosować na zaparcia, powinieneś zwrócić uwagę na ilość cukru. Jeśli będziesz jadł ich zbyt dużo, będzie to prowadziło do wahania poziomu cukru we krwi.

Metody ziołowe

Jeśli sama zmiana diety nie pomaga Ci w pozbyciu się problemy, wypróbuj takie zioła, jak łupina babki płesznik, kora kruszyny, aloes czy senes, uważając, by się od nich nie uzależnić. Babkę płesznik (powszechnie nazywaną dziś błonnikiem witalnym), możesz kupić w każdym sklepie zielarskim. Jedną łyżeczkę tego zioła należy rozmieszać w dużej szklance wody. Babka oczyszcza jelita, ponieważ dostarcza dużej ilości błonnika, a następnie przechodzi niestrawiona przez jelita.
Senes i kruszyna mają inne działanie - drażnią ściany jelita i przyśpieszają perystaltykę. Jeśli masz problemy z zaparciami raz na jakiś czas, możesz użyć naparu z kruszyny (o słabszym działaniu), lub z senesu. Osoby, które postawią na stosowanie senesu, powinny go brać z imbirem, ponieważ hamuje on ewentualne skurcze i bóle brzucha.

Pobudź trawienie

Naszym zdaniem, zamiast sięgać po tak silne zioła, lepiej wybrać inne herbatki. Mięta pieprzowa także pobudza jelita do pracy, jednak nie będzie powodowała przyzwyczajenia. Częste picie herbat ziołowych ma jeszcze jedną zaletę - dobre nawodnienie organizmu to najprostszy sposób na zaparcia.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także picie herbatki z mniszka, który ma kilka działań na zaparcia:
Wpływa na wydzielanie żółci, pobudzając pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Odpowiednia ilość żółci jest bardzo ważna, bo dzięki niej pokarm jest prawidłowo trawiony. Żółć stymuluje ruchy perystaltyczne jelit w najbardziej naturalny sposób i wpływa na trawienie tłuszczu, dzięki czemu organizm może go w pełni wchłonąć.

Innym sposobem na poprawienie pracy jelit jest picie herbatki z kopru i imbiru, która pozwala na łatwiejsze strawienie mięsa i nasion roślin strączkowych. Niestrawione, duże kawałki jedzenia często wpływają na problemy z zaparciami i złym samopoczuciem.
W medycynie wschodniej do leczenia zaparć bardzo często stosuje się szczaw kędzierzawy, pospolite zioło rosnące na łąkach. Szczaw stymuluje ściany jelita grubego, przyśpieszając perystaltykę.
Możesz połączyć go z mniszkiem lekarskim.
Pamiętaj, że jeśli masz częste problemy z zaparciami, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Mogą one wynikać między innymi z nieprawidłowej diety.

Zmiana diety i zwiększenie ilości przyjmowanego błonnika

Zwiększenie ilości błonnika w diecie to jeden z naturalnych sposobów na pozbycie się zaparć. Znajdziesz go w owocach, warzywach, pieczywie pełnoziarnistym i brązowym ryżu basmati. Pamiętaj o tym, że to, co dla jednej osoby jest bardzo dobrym rozwiązaniem, może nie pomóc drugiej.
Przykładowo, u niektórych osób bardzo dobrze sprawdzają się owoce i warzywa, a inne, mają problemy, gdy jedzą ich zbyt dużo. Podobnie jest z pieczywem. Jeśli do tej pory jadłeś bardzo mało owoców i warzyw, powinieneś je stopniowo wprowadzać do swojej diety. Dzięki temu unikniesz bólów brzucha lub wzdęć.
Spotkałem wiele osób, które chciały się pozbyć zaparć przez nagłe zwiększenie ilości błonnika w diecie, co spowodowało odwrotne rezultaty. Dla wielu osób plusem jest to, że warzywa są bardzo tanie, dlatego zmieścisz się w budżecie.
Innym sposobem na zwiększenie perystaltyki jelit, jest picie większej ilości wody. Dotyczy to szczególnie starszych osób, które piją bardzo mało, bo nie odczuwają pragnienia.
W takiej sytuacji warto przypominać sobie o tym, by się napić. Liczy się też powolne spożywanie potraw. Na zaparcia najczęściej cierpią osoby, które jedzą w biegu i stołują się w fast-foodach, ponieważ takie jedzenie dostarcza bardzo mało błonnika.

Probiotyki

Ludzie, którzy często cierpią na zaparcia, powinny przyjmować więcej pożytecznych bakterii. Jednym z takich szczepów jest Bifidobacterium, które rozwijają się w jelicie grubym. W Polsce probiotyki są kojarzone jedynie z antybiotykoterapią, co jest niesłuszne. Probiotyki przywracają jelitom prawidłowe funkcjonowanie. Bardzo dobrze sprawdzają się preparaty łączące probiotyki i prebiotyki (czyli substancje, które są pożywką dla bakterii i najczęściej stanowią źródło błonnika).
Probiotyki znajdziesz także w fermentowanej żywności, na przykład kiszonej kapuście lub ogórkach.

Magnez

Problemy z zaparciami mogą pojawić się także dlatego, że w Twoim organizmie będzie brakowało pewnych minerałów. Jednym z nich jest magnez, który możesz przyjmować w formie tlenku, chelatu czy cytrynianu.
Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, przede wszystkim na ich rozluźnianie. Wapń odgrywa większą rolę przy kurczeniu mięśni. Twoje jelita otoczone są mięśniami, które stale kurczą się i rozluźniają, by przemieszczać pokarm. Wiele osób cierpi na zaparcia z powodu stresu, który prowadzi do nieprawidłowej pracy jelit i sprawia, że perystaltyka jelit zanika. Wynika to bardzo często z niedoboru magnezu. Aby uzupełnić jego niedobór, wybierz suplementy diety z tym składnikiem, które łatwo się wchłaniają. Jednym z nich jest cytrynian magnezu. Możesz także kupić mieszankę soli mineralnych, które dostarczają dużej ilości magnezu.
Nie zapomnij zostawić komentarza, w którym opowiesz o tym, które metody najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie – czy zaparcia są wciąż wstydliwym problemem? Moim zdaniem, coraz więcej osób mówi o nich otwarcie. Ty także nie powinieneś się wstydzić.  

2 komentarze:

  1. Cierpie na zaparcia najczęściej na wyjazdach, po za domem - dlatego też powyzsze porady na pewno wykorzystam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Należałoby także wspomnieć o ruchu, który ma bardzo duże znaczenie szczególnie u osób starszych, które mają problemy z chodzeniem. Można wprowadzić ćwiczenia na mięśnie brzucha wykonując je na łóżku w pozycji leżącej to bardzo pomaga (wypróbowała to moja leżąca, mająca kłopoty z chodzeniem mama). Poza tym sprawę ułatwiają świeże soki ale takie które samemu się przygotowuje za pomocą wolnoobrotowej wyciskarki (np. ze szpinaku, marchwi, pomarańczy, brzoskwiń). Oczywiście babka płesznik, łupina babki jajowatej a także ostatnio wprowadzone glistnik jaskółcze ziele 2x dziennie po 50 ml (1płaska łyżka zalana szklanką wrzątku, parzona pół godziny) rozluźnia mięśnie jelit, działa uspokajająco, zmniejsza bóle brzucha.

    OdpowiedzUsuń