piątek, 25 września 2015

Miód Manuka - czy wiesz, jakie ma właściwości?

Miód Manuka produkowany jest w Nowej Zelandii, przez pszczoły, które zapylają występujący tam krzew Manuka. Krzew Manuka jest rośliną wiecznie zieloną, należącą do rodziny mirtowatych. Roślina posiada zielone i szorstkie liście o długości od siedmiu do 20 milimetrów i drobne białe kwiaty, które są źródłem miododajnego nektaru.
Krzew porasta głównie obszar Nowej Zelandii oraz południowo-wschodnią Australię. Oryginalny i najdroższy miód Manuka pochodzi właśnie z tamtych regionów. Zwolennicy miodu uważają, że sprzyja on gojeniu ran i zakażeń oraz wspomaga układ krążenia i podnosi ogólną odporność organizmu.
Uzdrawiająca moc miodu
Miód był używany od starożytnych czasów w leczeniu wielu schorzeń. Dopiero pod koniec XIX wieku naukowcy odkryli, że miód ma naturalne właściwości antybakteryjne.
Miód chroni przed uszkodzeniami powodowanymi przez bakterie. Niektóre miody stymulują również produkcje komórek, które są w stanie naprawić uszkodzone przez infekcje tkanki. Miód wykazuje również działanie przeciwzapalne. Dzięki temu możemy go stosować do zmniejszenia bólu i zapaleń.
Jednak nie wszystkie miody mają takie samo działanie. Antybakteryjne właściwości miodu zależą od jego rodzaju, jak również czasu zbioru. Niektóre rodzaje miodu mogą być 100 razy skuteczniejsze w leczeniu schorzeń niż inne.

Składniki miodu Manuka
Nadtlenek wodoru, który jest składnikiem tego miodu, daje mu większość jego zdolności antybiotycznych. Miód Manuka ma również inne składniki, które działają antybiotycznie.
Innym antybakteryjnym składnikiem miodu Manuka jest metyloglioksal (MG). Metyloglioksal jest związkiem, który możemy znaleźć w większości miodów, jednak w bardzo małych dawkach.
W miodzie Manuka MG pochodzi z konwersji innego związku- dihydroksyacetonu, który w wysokim stężeniu występuje w nektarze kwiatów Manuki.

MG daje miodowi właściwości antybakteryjne. Im wyższe jest stężenie MG, tym silniejsze jest to działanie. Jednak nie tylko MG składa się na właściwości lecznicze miodu.
Podstawowym certyfikatem dla miodu Manuka jest MGO. Podaje on zawartość methylglyoaxalu w mg/kg. Im większe MGO, tym większa zdolność antybakteryjna. Skala błędu w tym certfytikacie wynosi tylko 2 procenty.
Producenci miodu opracowali skalę oceny działania miodu Manuka. Skala nazywa się UMF (Unique Manuka Factor).

Ocena UMF odpowiada stężeniu MG i innych związków w miodzie. Nie wszystkie miody Manuka zawierają takie samo stężenie poszczególnych składników przeciwbakteryjnych. Miód Manuka, który otrzyma ocenę 10 lub wyżej, nazywany jest jako „UMF Miód Manuka” albo „Aktywny Miód Manuka”. Skala błędu wynosi w tym przypadku 25 procent.
UMF to klasyfikacja jakości miodu. Pozwala na identyfikację dobre jakości miodu Manuka, wolnego od domieszek. System UMF zapewnia czystość i jakość sprzedawanego na rynku miodu.
Jak używać miodu Manuka?
Głównym zastosowaniem miodu Manuka jest leczenie mniejszych ran i oparzeń.
Miód Manuka ma również właściwości, które pomogą w:
 • Zapobieganiu i leczeniu raka
 • Zmniejszaniu wysokiego poziomu cholesterolu
 • Zmniejszaniu stanu zapalnego
 • Leczeniu cukrzycy
 • Leczeniu dolegliwości oczu, uszu i zakażenia zatok
 • Leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych
 • Zwiększeniu wydzielania żółci
 • Zwiększeniu wytwarzania nowych komórek krwi
Miód, który stosowany jest do leczenia ran, jest wyrobem medycznym. Jest on specjalnie sterylizowany i wytwarzany w formie opatrunku, dlatego słoika miodu Manuka nie powinniśmy traktować jako części zestawu pierwszej pomocy. Plastry z miodem mogą być pomocne przy leczeniu problemów skórnych- liszai, trądziku, lekkich oparzeń, małych ran i blizn oraz odleżyn.
Niektóre badania wykazują, że miód Manuka może leczyć choroby wrzodowe, żołądkowe oraz wspierać leczenie dwunastnicy. Jest skuteczny podczas leczenia zespołu drażliwego jelita, refluksji i chorobie Crohna.
Na co jeszcze pomaga miód Manuka?
Miód Manuka może być również skuteczny w zapobieganiu zapalenia dziąseł i innych chorób przyzębia, zmniejszając tworzenie się płytki nazębnej. W 2010 roku Narodowy Instytut Raka zatwierdził propozycję stosowania miodu Manuka do redukcji zapalenia przełyku związanego z chemioterapią. Należy spożywać go wieczorem po uprzednim umyciu zębów. Wtedy jego antybakteryjne działanie będzie najbardziej skuteczne.

W przeciwieństwie do antybiotyków, stosując miód Manuka, nie odnotowano rozwoju bakterii, które rozwijają się po wielokrotnej i przewlekłej kuracji antybiotykowej.
Miód Manuka może być również skuteczny w zbijaniu wysokiego poziomu cholesterolu i równoważeniu flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.
Jedząc miód Manuka, możemy w sposób naturalny dbać o zdrowie i dostarczać organizmowi energię wysokiej jakości. Miodu Manuka używa się jako składnika kremów do skóry i mydła do ciała. Obecność miodu pozwala skutecznie odżywić i odmłodzić suchą i wrażliwą skórę skłonną do wyprysków.

Możliwe skutki uboczne stosowania miodu Manuka

 • Reakcje alergiczne, zwłaszcza u ludzi uczulonych na produkty pochodzenia pszczelego.
 • Wzrost poziomu cukru we krwi.
 • Możliwe interakcje z niektórymi lekami stosowanymi podczas chemioterapii.
Nie czekaj - już teraz zapraszamy Cię do naszego sklepu zielarskiego, w którym możesz kupić produkty z miodem Manuka

1 komentarz:

 1. Miałam problemy z górnymi drogami oddechowymi i ciągłe infekcje gardła. Jestem nauczycielką i moje gardło i struny głosowe są mocno eksploatowane. Moja siostra poleciła mi pastylki do ssania z miodem manuka i problem po jakimś miesiącu minął. Teraz staram się codziennie suplementować, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

  OdpowiedzUsuń