sobota, 26 września 2015

Niesamowite właściwości witaminy D - zobacz, co możesz zyskać

Niedawno był pierwszy dzień jesieni, co oznacza, że będziemy coraz bardziej narażeni na niedobór witaminy D. W tym wpisie chcemy podzielić się wiedzą, na temat tej wyjątkowej witaminy, której działanie znacznie różni się od pozostałego „alfabetu”.


Dlaczego warto stosować witaminę D i czym ona właściwie jest?
Witamina D, podobnie, jak te z grupy, B, występuje w kilku odmianach.
 • Witamina D3 jest dostępna w większej ilości pokarmów, możesz znaleźć ją między innymi w rybach i jajach.
 • Witamina D2 występuje w niektórych grzybach i jest o wiele rzadsza, a organizm ma na nią mniejsze zapotrzebowanie.
 • Jest jeszcze 8 innych form witaminy D, które jednak nie są produkowane.
Organizm następnie syntetyzuje z nich witaminę D, która ma czynne działanie. Z pokarmu dostarczamy co najwyżej jej 20%.
Jedna i druga forma witaminy D rozpuszcza się w tłuszczach, ale charakterystyczne jest to, że w naszej diecie, jest jej bardzo mało.
Witamina D ma wpływ między innymi na:
 • obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory
 • choroby układu krążenia
 • zmniejszenie występowania cukrzycy u dzieci (ostrzegamy – może nie pomóc, jeśli maluch od najmłodszych lat jest nagradzany słodyczami).
 • zmniejszenie ryzyka uszkodzenia kości po upadku
 • zwiększenie odporności i ochronę przed zachorowaniami na grypę
To preparat bardzo ważny dla mężczyzn, gdyż bez witaminy D, w organizmie człowieka zaczyna brakować testosteronu. Przekłada się to nie tylko na gorsze wyniki na siłowni, ale także na mniejsze libido, zmęczenie i mniejszą chęć do działania.
„Panowie, dbajcie o prawidłową ilość witaminy D w diecie”.


Plaga parasoli przeciwsłonecznych
Polska jest krajem, w którym jest bardzo mało słońca, a mimo to większość ludzi smaruje się kremami przeciwsłonecznymi. Witamina D3 wytwarza się pod wpływem słońca z cholesterolu (uważanego niesłusznie za substancję wysoce szkodliwą), jednak ilość dni słonecznych jest na tyle mała, a skuteczność ochrony przed Uva i Uvb na tyle duża, że w naszych organizmach zaczyna jej brakować.
Moim zdaniem, współczesna nauka czasem prowadzi do złych zachowań ludzi. Dobrym przykładem jest właśnie ochrona przed promieniowaniem słonecznym przez zakrywanie każdego fragmentu ciała i smarowanie się grubą warstwą kremów. Jeśli już opalasz się, bo wyjedziesz do egzotycznych krajów, odsłoń nieco więcej niż tylko czubeczek nosa i dłonie.
Z jednej strony, zmniejsza to ryzyko czerniaka i innych chorób związanych ze szkodliwym działaniem słońca na skórę, ale z drugiej, przyczynia się do zmniejszenia ilości witamin w organizmie. Które ryzyko jest większe?

Źródła tej witaminy
Jerzy Zięba w swojej książce Ukryte terapie(1)opisuje ciekawy problem wynikający z brakiem tej witaminy w sprzedaży. Dawki dostępne bez recepty są bardzo małe, natomiast poproszenie lekarza o to, by przepisał nam większą dawkę, narazi nas na jego śmiech. Dzieje się tak dlatego, że lekarze łączą witaminę D z … leczeniem niemowląt. Musimy zatem radzić sobie sami.
O preparatach zawierających dużą ilość witaminy D będzie pod koniec tego wpisu.
Najbogatszym dostępnym źródłem tej witaminy jest węgorz, śledź w oleju oraz łosoś, a dopiero po rybach (które, jak sami wiemy, bardzo rzadko goszczą na naszym stole), na tej liście pojawiają się kaszki dla dzieci wzbogacone o witaminę i żółtko.
W Polsce dodatek witaminy D zawierają margaryny, jednak nie jest to źródło, które chcemy polecać naszym pacjentom. W Stanach Zjednoczonych uzupełnia się w nią na przykład mleko i jogurty.
W internecie trudno znaleźć jednoznaczne informacje na temat niedoboru tej witaminy – niektórzy autorzy go bagatelizują, inni piszą o jej braku tak, jak o zabójcy ludzkości. Około 92% procent kobiet z naszych okolic Europy cierpi na niedobór witaminy D, co może powodować takie objawy, jak:
 • krzywica
 • osteoporoza
 • zapalenie spojówek
 • osłabienie całego organizmu
 • choroby autoimmunologiczne
 • nowotwory
Znaleziono powiązanie między niskim poziomem witaminy D i chorobą Parkinsona i stwardnieniem rozsianym. Naszym zdaniem, niedobór witaminy D raczej Cię nie zabije, ale może przyczynić się do wielu groźnych chorób.

Co zrobić, jeśli nie mogę uzupełnić niedoboru witaminy D z diety?
Najlepiej jest ją dostarczać w najbardziej naturalnej formie, czyli wystawiać się na słońce, lub ostrożnie (uwaga na czerniaka) chodzić na solarium.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie witaminy D w formie kapsułek, które zawierają jej dużą dawkę. Takie działanie ma F-VIT D 1000, w którego skład wchodzi sproszkowany korzeń cykorii, wzmacniający wchłanianie witaminy D i duża dawka (1000 jednostek) tej witaminy. Możesz kupić ją w naszym sklepie zielarskim.
Jej przyjmowanie jest szczególnie ważne wtedy, gdy jesteś na diecie niskotłuszczowej, bo witamina D rozpuszcza się jedynie w tłuszczu. Kapsułki z witaminą D należy przyjmować podczas posiłku, by substancje aktywne mogły się rozpuścić w tłuszczu.
Bibliografia
1. Zięba Jerzy. Ukryte terapie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz