poniedziałek, 7 września 2015

Pokrzywa indyjska, pochodzenie, historia, właściwości i zastosowanie w medycynie.

Pokrzywa indyjska to roślina o wielu ciekawych zastosowaniach.
Jest to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych, choć kształtem przypomina występującą licznie na kontynencie europejskim pokrzywę pospolitą, odznaczająca się charakterystycznym zielonym lub zielono-fioletowym odcieniem liści. Jest to roślina lecznicza
Roślina występuje na obszarze rejonu subtropikalnego, ciepłego i umiarkowanego klimatu na obszarach Tajlandii, Birmy, Indii, Sri Lanki, a także w krajach Azji południowo-wschodniej. W tamtych rejonach stosowanie jej korzenia wpisane jest w wielowiekową tradycję hinduskiego oraz aruwejdyjskiego ziołolecznictwa z zakresu naturalnego wspomagania układu krążenia oraz układu oddechowego. Co ciekawe, dopiero niedawno została ona poznana w innych częściach świata.

Stało się to za sprawą odkrycia jej innej, dotychczas nieznanej, a korzystnej i bardzo pożądanej właściwości.
Pokrzywa indyjska zyskała popularność jako produkt wspomagający leczenie schorzeń o podłożu alergicznym i autoimmunologicznym, takich jak astma, egzema czy łuszczyca. Jest również stosowana pomocniczo przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy trądziku. Zdecydowanie jednak największym echem odbiła się informacja o zawartej w niej substancji wspomagającej utratę tkanki tłuszczowej.
Dlaczego pokrzywa indyjska odchudza?
Pierwsze badania o tematyce wpływu pokrzywy Indyjskiej na odchudzanie przeprowadzono w 1974 roku w Instytucie Badania Leków w Indiach. Jednak dopiero testy naukowców z Instytutu Zdrowia w Kansas, które zostały przeprowadzone w 2005 roku, pomogły jej zdobyć większą popularność na świecie.
Były to badania wykonane na kontrolnej grupie 30 osób obarczonych nadwagą. Przeprowadzona próba przyniosła ciekawe i nieoczekiwane rezultaty. Stało się to za sprawą substancji o nazwie forskolina, która to przyczynia się do zwiększenia stężenia cyklicznego AMP- jest to organiczny związek chemiczny, który wspomaga i usprawnia procesy przemiany materii na poziomie komórkowym.


Uczestników eksperymentalnego badania podzielono na 2 grupy kontrolne, po 15 osób każda. Pierwszej części podawano tabletki placebo, natomiast drugiej grupie kontrolnej podawano pigułki z czystą forskoliną.
Po dwunastu tygodniach stwierdzono istotną poprawę w przemianie materii u osób, które w tym czasie otrzymywały pigułki z badaną substancją. Wniosek z badania był w najprostszych słowach taki, że forskolina “wymusza” na organizmie szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.
Ta sama substancja wpływa także na funkcjonowanie układu krążenia, co przy odpowiedniej pielęgnacji ciała może przyczynić się do poprawy stanu skóry dotkniętej cellulitem. Co więcej, zauważono, że wspomniana substancja silnie wpływa na pobudzenie do działania trzustki i usprawnia proces produkcji insuliny, tym samym powodując obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Tym sposobem przyczynia się ona do redukcji wahań cukru oraz regulacji jego poziomu we krwi, co z kolei ułatwia uporanie się z problemem niepohamowanych ataków głodu oraz brakiem poczucia sytości. Dzięki regulacji metabolizmu, forskolina w dużym stopniu może zapobiegać rozwojowi cukrzycy, coraz częściej będącej problemem nie tylko osób starszych, ale już w każdym wieku.
Działanie forskoliny w kilku punktach:
 • Zwiększa uwalnianie cząsteczek tłuszczu, aktywując wspomniany wcześniej związek AMP, tym samym zwiększając spalanie tłuszczu w celach energetycznych;
 • Stymuluje procesy rozkładu składników budulcowych tkanki tłuszczowej, jednocześnie pobudzając umiarkowany rozwój tkanki mięśniowej ciała
 • Sprzyja wzrostowi tak zwanej beztłuszczowej masy mięśniowej
 • Poprzez aktywację enzymu lipazy hormonozależnej, zużywa zapasową tkankę tłuszczową do zasilenia pracujących mięśni, spalając go na bieżąco i zapobiegając jego wtórnemu odkładaniu
 • Działa regulująco na proces wydzielania kwasu solnego, pepsyny i enzymów trzustkowych w organizmie, co znacząco wpływa na unormowanie procesów trawiennych
 • Uaktywnia spalanie metabolitów powstałych z rozkładu cukrów, białek i tłuszczów bez produkcji kwasu adenozynotrójfosforowego ATP (tzw. cykl Krebsa);
 • Pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała poprzez pobudzenie termogenezy;
 • Stymuluje procesy wydzielania hormonów tarczycy;
 • Redukuje transport glukozy przez erytrocyty;
 • Pobudza działanie trzustki wpływając pozytywnie na procesy wydzielania insuliny;
 • Usprawnia tempo przemian metabolicznych w organizmie.
Kupisz ją na przykład w kapsułkach. Najwyższej jakości i intensywnie działające będą kapsułki z największym stężeniem forskoliny, czyli te zawierające czysty ekstrakt z pokrzywy indyjskiej.
W Polsce cena produktów z forskoliną jest bardzo zróżnicowana. W zależności od stężenia substancji aktywnej i ilości kapsułek, waha się ona od dwudziestu kilku złotych do kwot powyżej stu złotych za opakowanie. Jednak z pewnością warto rozważyć uzupełnienie swojej diety o wyciąg z pokrzywy indyjskiej, szczególnie jeśli którakolwiek z wymienionych dolegliwości nie jest nam obca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz